Diş fırçalamanın ağız temizliği için önemli bir eylem olduğu hepimiz tarafından kabul edilen bir gerçek. Diş fırçaları da günden güne gelişen teknolojiden faydalandı. Dişlerinizi 10 saniyden kısa bir sürede fırçalayabilen diş fırçası üretildi!


İlkokula giden bir çocuk dahi günde en az 2 kere ve 2 dakika süresince dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini biliyor, lakin marketlerde, bakkallarda satılan sıradan diş fırçalarıyla ağız sağlığının ilk basamağını bile tam manasıyla yapabildiğimiz söylenemez.

Gelişen teknolojinin günlük yaşantımıza etkileri şimdi ise diş fırçalarına sıçradı. İtalyan diş hekimleri Aldo Dominici ve Niccolo Cerizza tarafından geliştirilen akıllı diş fırçası, üretilmiş en teknolojik diş fırçası olabilir.

GlareSmile” adını alan diş fırçası dişlerinizi yalnızca 10 saniyede ve en doğru şekilde fırçalarken size vakit kazandırıyor.

Dişlerdeki plak tabakasına gönderilen morötesi ışıkla, GlareSmile hangi bölgeyi ne kadar ve ne şekilde temizlemesi gerektiğini anlıyor. Şimdilik dışarıdan diş macunu ilave ederek kullanılan GlareSmile‘a otomatik olarak diş macunu salgılama sistemi yerleştirilmesi düşünülüyor.

Ayrı olarak akıllı telefonlar içinde uygulaması bulunan akıllı diş fırçasının kullanıcılar tarafından ne sıklıkla ve nasıl kullanıldığıyla alakalı bilgi edinip size gösterebiliyor. Mesela bu uygulama sayesinde çocuğunuzun diş fırçalama süresini ve sıklıklarını izleyebilirsiniz.

Kickstarter üzerinden ilanlan proje hedeflenen sürenin bitimine 18 gün kalmasına karşın 50.000 € bağış rakamına erişmeyi başardı.