Avrupa Komisyonu, Avrupalı telekom şirketlerinin net tarafsızlık yasalarını revize etmedikleri takdirde 5G kullanımının, planlanan tarihten sonra gerçekleşeceğini belirtiyor.


Avrupa Birliği’nin mevcut 5G Eylem Planı, kıta düzeyinde 28 ülkeninteknolojiyi kullanımını içeriyor.

Avrupa Birliği tarafından düzenlenen ihalede, aralarında Orange, Hutchison Whampoa, Deutsche Telecom, Airbus ve Siemens gibi markaların bulunduğu 22 şirketin adı geçiyor.

Fakat Avrupa Birliği’nin üzerinde durduğu kırmızı çizgilerin, şirketlerin mevcut imkanlarını fazlasıyla zorladığı bilinen bir gerçek olarak öne çıkıyordu.

Şimdiki süreçte ise AB, ihalede adı geçen şirketlerin net tarafsızlık yasalarını revize etmedikleri sürece, Avrupa Kıtası genelindeki 5Gkullanımının ertelenebileceğini belirtiyorlar.

Kaynaklar 2020 olarak gösterilen 5G kullanım tarihinin, çok daha ileri bir tarihte gerçekleşebileceğinin altını çiziyorlar.

5G

Avrupa, 5G kullanımında gecikecek mi?

5G ihalesi çerçevesinde “net tarafsızlık kurallarına odaklanılması”gerektiğini yineleyen Avrupa Birliği, söz konusu politikaların operatörlerin kendilerini geliştirip, kullanıcılara daha iyi bir hizmet kalitesi sunması noktasında son derece önemli olduğunu belirtiyorlar.

Kendilerinin üzerinde durdukları prensiplere uyulduğu takdirde, mevcut ülkeler arasında en az bir Avrupa ülkesinde daha kaliteli bir 5G performansının halka sunulabileceği görüşünü de ekliyorlar.

Pocket-Now‘da yer alan habere göre kaynaklar ise tarafsızlık ilkelerinin yanı sıra, ihale ücreti konusunda da Avrupa Birliği ve telekom şirketleri arasında anlaşmazlık olduğunu ileri sürüyor.

Bu bağlamda 5G ihalesini göz önündeki sebep olan, tarafsızlık ilkelerinin etkisiyle tehlike olduğu dile getiriliyor.