Microsoft ve University Of Washington bilim insanları, DNA üzerine 200 MB’lık data kayıt ederek rekor kırdı. Bilim insanları DNA kapasitesinin çok daha fazla olduğunu söylüyor.


Microsoft ve University Of Washington bilim insanları, insan DNA‘larının sahip olduğu kapasiteyi ölçer nitelikte bir deney gerçekleştirdiler.

Deney çerçevesinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan, Birleşmiş Milletler‘in Paris Konferansı‘nda kabul ettiği 30 maddelik İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi‘ni 100’den fazla dile çevirdiler.

100’den fazla dile çevrilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, “OK Go’s This Too Shall Pass HD” adlı müzik dosyası DNA dizinine işlendi.

Toplamda 200 MB’lık bir data oluşumunu DNA dizinine ekleyen bilim insanları, bu işlem dahilinde bugüne kadar ki byi alana getirmeleri nedeniyle bir rekor kırdılar.

Bilim insanları yapılan daha önceki deneysel çalışmalarda, DNA dizinlerine kaydedilen en büyük datanın boyutun KB düzeyinde olduğunu ifade ettiler.

Microsoft University of Washington işbirliğinden rekor çıktı

University Of Washington‘dan Luis Ceze konuyla ilgili yaptığı açıklamada, DNA‘nın çok ilginç bir dijital aroması olduğunu, DNA kodları ile dosya algoritmalarının birbiriyle uyumlu bir biçimde depolanabildiğini dile getirdi.