Japon bilim insanları, yakın gelecekte birçok alanında kullanılması için çalışmalar sürdürülen Android robotlara yönelik olarak sentetik kas yaptılar.


Japon bilim insanları, yakın gelecekte birçok alanında kullanılması için yoğun gayret sarf edilen, Android robot-insan çözümlerine yönelik önemli bir buluşun yapım evresini gerçekleştirdiler.

Japon bilim insanları, geleceğin Android robotlarında kullanılmak üzere sentetik (yapay) kas ürettiler.

Japon Bilim İnsanları Yapay Kas Yaptı!

Geleceğin robotlarına yönelik yapay kas yapıldı

Japon bilim insanları, “geleceğin teknolojisi” olarak tasvir eden insan görünümlü robotlarda kullanılmak üzere önemli bir yapı taşının imalatını gerçekleştirdiler.

Tokyo Teknoloji Endüstrisi Suzumori Endo Robotik Laboratuvarı bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar neticeninde, yapay zekaya sahip robotlara yönelik olarak yapay kas üretildi.

Sesli iletişim ve yön duygusu gibi kimi karar mekanizmalarını yapay zeka sayesinde robotlara aktaran bilim insanları, yaptıkları sentetik kaslarla, robotların anatomik yapısında da büyük gelişmelere yol açacak gibi gözüküyorlar.

Yapım aşamasında servo veyahut motorlar yerine, denek lif demetleri kullanan bilim insanları, insan anatomisine eş değer bir robot bacağı yaptılar.

İnsanlardaki ile aynı miktarda kas dokusuna sahip olan robot bacakları, daha ayakta duramayarak “yürüme” aktivitesini gerçekleştiremiyor.

İnsanların bacaklarında saniyede gerçekleşen kas kasılmalar, robotlarda çok daha uzun bir müddette gerçekleşerek, çözümlere yavaş bir balans kontrolü sağlıyor.