Google Chrome’un RAM canavarı olduğu biliniyordu. Microsoft’un yapmış olduğu testler neticesinde Chrome’un pil düşmanı olduğu da ortaya çıktı.


Google’ın Chrome için yayınlamış olduğu güncellemeler ile Chrome’in performansını arttırmayı amaçladığı herkes tarafından biliniyor. Ancak Google, yıllardır Chrome’un aşırı RAM tüketimine tıpki Android‘de de olduğu gibi bir çözüm bulamadı. RAM kavramı ile arası iyi olmayan Google’ın aslında tek sorunu bu değil. Chrome’un neredeyse her güncelleme almasıyla laptopların şarjını çok çabuk bitirdiği dile söyleniyordu.

Opera, Chrome ile ilgili çıkan bu söylentileri değerlendirmiş ve tarayıcısına Opera Browser’a işe yarar batarya tasarruf özelliğini tarayıcıya eklemişti. Chrome’un ise Eylül ayının başlarında yayınlayacak olan 53. sürüm ile bir çok hatanın ortadan kalkacağını ve RAM kullanımını ciddi derecede düşüreceği söyleniyor. Daha Eylül ayına uzunca bir süre varken Chrome’a bir darbe de Microsoft’dan geldi. Microsoft, Windows 10 ile beraber sunduğu Edge tarayıcısını ön plana çıkarmak için bazı testler uyguladı.

Bu testlerden en dikkat çekeni ise pil performans testi. Google Chrome 4 saat 19 dakikalık kullanım ile pili tamamiyle boşaltırken, Firefox ise 5 saat 9 dakikada, Opera ise 6 saat 18 dakika ve Microsoft Edge, 7 saat 22 dakikade  bataryayı tamamen tüketiyor.

Hemen hemen yarı yarıya olan bu süreler, Chrome için çok büyük dezavantaj olarak gözüküyor. Microsoft Edge’in ise Windows 10 Anniversary güncellemesi ile daha da hızlanacağı, CPU ve RAM tüketiminde düşüş yaşanacağı ve eklenti desteğinin genişleyeceği belirtiliyor.