Oregon Üniversitesi araştırmacıları, bir elektrik uygulamasını çalıştırmak adına inorganik bileşikleri karıştıkları esnada dünya tarihinde daha önceden bulunmayan yeni bir renk elde ettiler.


İnsan gözü 3 ana ve 3 ara renk olmak üzere toplamda 6 adet rengi algılayabiliyor. İnsan gözünü toplamda 6 renk görmesine rağmen, dünya üzerinde 16.8 milyon civarında renk olduğu biliniyor.

İnsanlar dünya üzerinde bundan sonra keşfedilecek rengin kalmadığını düşünse de, bilim daha her şeyin ortaya çıkmadığını bir sefer daha herkese ispat ediyor.

Amerika merkezli Oregon Üniversitesi araştırmacılarından Mas Subramanian adlı kimyacı bilim adamı, elektronik bir uygulama içerisinde inorganikleri karıştırdırıken, dünya tarihinde eşine daha önceden rastlanmayan yeni bir renk meydana getirdi.

mavi blue ylnmn rengi

Mavinin bir tonu olarak gözüken bu rengin isimi, içerisinde bulunan itriyum, indiyum ve manganez elementlerinden esinlenerek “YlnMn” olarak konuldu.

Mevzubahis rengin, araştırmacıların siyah manganez oksit ve itriyum-indiyum elementlerini karıştırarak 1200 derecede ısıtması ile ortaya çıktığı belirtiliyor.

YlnMn Mavisi hangi alanlarda kullanılabilecek?

Araştırmacılar, üç elementin karışımı ile olan YlnMn rengi su ve yağ ile ilgili hassas olmamasından dolayı son derece uzun ömürlü olmasından kaynaklı, rengin sanat başta olmak üzere bir hayli alanda kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Araştırmacılar YlnMn mavisi rengine yöneltilen kızılötesi ışınların yansıtılmasından dolayı, bariz bir şekilde enerji verimliliğini sağlayacağının vurguluyorlar.

YlnMn mavisi Harvard Sanat Müzesi‘ndeki Forbes Pigment Koleksiyonu‘nda sergileniyor.