Adil kullanım kotası meselenini çözmek için teknoloji devler bir araya geldi.  İşte AKK meselenini kökten çözcek fiber projesinin ayrıntıları.


İnternet kullanıcılarının büyük bir bölümü Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulamasından oldukça şikayetçi. İnternet sağlayıcıları her ne kadar sınırsız internet paketleri sunsa da, bu paketlerin adil kullanım kotası oluyor. AKK olmayan paketler ise ücretleri ile cep yakıyor.

AKK sorununun çözümü için devler bir araya geldi!

Son günlerde AKK konusunda bir hayli teşebbüsün olacağını sizlerle paylaşmıştık. AKK meselenine kökten çözüm için devlerden geçtiğimiz günlerde bir girişim geldi. İzahlara göre; Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve alternatif operatörler, ortak altyapı şirketi kuracak.

Türkiye telekomünikasyon sektörü için dönüm noktası!

Sektörün önemli oyuncuları Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ile Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği üyesi şirketler aldıkları ortak kararla bir ortak altyapı şirketi kurmak için müzakerelere başladıklarını açıkladı.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vodafone CEO’su Gökhan Nasihat, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve TELKODER İdare Heyeti Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda, atılan tarihi adımla sektörün önemli kazanımlar ele geçireceği ve Türkiye’nin dünya ile rekabetteki gücünü arttıracağı belirtildi.

Türkiye’de son zamanda gerekliliği çok sayıda operatör tarafından gündeme kazançlan ve sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenen Ortak Altyapı Şirketi’nin (OAŞ) kurulması için bir araya gelen taraflar, AKK‘yi ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ)Rekabet Kanunu ve Elektronik Haberleşme Kanunu olmak üzere alakalı mevzuatlara uygun bir şekilde kurulacak. Hükümet programında da yer alan hızlı internet hizmetlerinin daha yaygın, uygun ücretlerde ve kaliteli koşullar ile kullanıcıya sunma tasarınına uygun olarak işleyecek yeni altyapı girişimleri, Türkiye’deki internet anlayışını baştan yazacak.

Bu proje faaliyete geçtiği vakit fiber internet hizmeti daha yaygın olarak kullanılması ve AKK ile ilgili kullanıcı odaklı çözümlerin getirilmesi bekleniyor.