Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve ölümle sonuçlanan, Tesla otomobil kazasının gerçekleşme sebebi belli oldu. Aracın otomatik pilot ile yoldayken yaptığı kaza, otomobilden çok sürücünün hatası!


Geçen günlerde yaşanan Tesla Model S model otomobil sürücülerinden bir tanesinin, talihsiz bir kazada hayatını kaybettiğini öğrenmiştik. YouTube hesabı üzerinden aracı ile yaptığı testlerin videolarını paylaşan ve bunlar ile Tesla otomobil dünyasında ünlenen Model S sürücü Joshua Brown‘ın yaşadığı kaza neticesisinde Brown yaşamını yitirmiş, aracın otomatik pilot seçeneği ile ilgili kafalarda soru işareti oluşturmuştu.

Tesla resmi sitesi üzerinden yapılan resmi açıklamada, 7 Mayıs 2016 tarihinde yaşanan ölümlü kazanın sebebi, aracın önüne çıkan tırın dorsesi olarak gösterilmişti. Model S’in, tırın dorsesindeki parlak reflektörü gökyüzü olarak idrak ettiği ve sorun olmadığını düşünerek yola devam ettiği açıklanmıştı.
Tesla otomatik pilotunun neden olduğu ilk ölümlü kaza olarak akıllarda yer edinen olayın bir başka nedeni daha ortaya çıktı. Floridalı yetkililerden yapılan açıklamaya göre, aracın parçaları arasında beklenmedik bir cihaza rastlanılmış.

Tesla-model-s-p85d

Mini ekranlı bir video oynatıcının direk olarak ön cam bölümünde bulunduğu raporlarda belirtilmiş. Detaylı rapora göre, kazanın yaşandığı anda sürücü, bu video oynatıcı üzerinden bir Harry Potter filmini izliyormuş. Bu noktaya kadar mantık çerçevesinde bir sorunun olmadığı düşünülse de, üreticinin uyulmasını şart koştuğu kurallardan birinin çiğnenmiş olduğu ortaya çıkmış oldu.
Polis, yaşamını yitiren Joshua Brown’ın kaza sırasında film izlediği, Tesla’nın sürekli olarak tekrar ettiği “otomatik pilot kullanımında kesinlikle yolu izleyin ve direksiyonu tutmaya devam edin” tavsiyesine uymadığını ilave ediyor.

Özetle, bahsi geçen üzücü trafik kazasının sebebi, otomobilin teknik manada yetersiz kalışı ve can kaybına kapı aralayışının yanında,sürücünün de dikkatsizliği olarak kabul edildi.