Sony’nin 2016 amiral gemisi modeli Xperia X Performance’ın kamera performası test edildi. 23 megapikselli kameraya sahip akıllı telefon DxOMark tarafından gerçekleştirilen testlerden kaç puan aldı?


Akıllı telefon, fotoğraf makinesi, sensör ve lens testlerini ayrıntılı ve tarafsız bir şekilde gerçekleştiren DxOMark’ın misafiri bu kez Sony’nin yeni nesil amiral gemisi model akıllı telefonu Xperia X Performance.

Şubat ayında gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtımı yapılan ve halihazırda bir çok ülke pazarında satışta olan Xperia X Performance’ta f/2.0 lense sahip 23 megapiksel çözünürlüklü arka kamera bulunuyor.

Tek LED flaş ile desteklenen kamera Sony tarafından geliştirilen  “Sezgisel Hibrit Otomatik Netleme” özelliğiyle odaklanma noktasında rakipsiz görünüyor. Telefonun ön kamerası ise 13 megapiksel çözünürlüğünde kameraya sahip.
Xperia X Performance Kamera Performans Testi

Xperia X Performance kaç puan aldı?

Xperia X PerformanceDxOMark tarafından gerçekleştirilen testlerden ortalama 88 puan alarak zirvenin ortaklarından biri oldu. Önceden gerçekleştirilen testlerde HTC 10 ve Galaxy S7 edge‘de ortalama 88 puan almayı başarmıştı.

Fotoğraf çekiminde yüksek ve düşük ışık şartlarında hızlı ve doğru odaklanma gerçekleştiren Xperia X Performance, beyaz balansını genelde iyi ayarlarken, LED flaşlı çekimlerde ayrıntıları korumayı başarıyor. Telefonun kamerası ayrı olarak iyi pozlama ve dinamik aralık değerleri sunuyor.

Video çekimlerinde ise çok iyi bir stabilizasyon sunan kamera, hassas bir otomatik odaklanmaya sahip. İyi pozlama ve beyaz balansı sunan kameranın videoda çekiminde gürültüleri çok iyi azalttığı da belirtiliyor.

Xperia X Performance Türkiye’de satışa sunulmadı. Ancak ülkemizde satışta olan Xperia X, Performance modeliyle benzer kamera özelliklerine sahip. 

Fotoğraf

DxOMark Mobile Photo
88
Exposure and contrast
87
Color
86
Autofocus
95
Texture
89
Noise
87
Artifacts
80
Flash
83

Video

DxOMark Mobile Video
88
Exposure and contrast
85
Color
87
Autofocus
94
Texture
84
Noise
96
Artifacts
80
Stabilization
91